Садиба Асєєва (Тамбов): історія, відкриття і адреса

Садиба Асєєва (Тамбов) - одне з найбільш примітних місць міста. Будівля має кілька назв: “Асіївська палац”, “будинок купця Асєєва” і “садиба Асєєва”. Як вже зрозуміло з назви, колись (кінець XIX - початок XX століття) ця будівля належала багатому російській фабриканта Михайлу Васильовичу Асєєву. садиба асєєва тамбов

Унікальність

Садиба Асєєва в Тамбові, незважаючи на удари часу, з гордістю зберігає свій гідний вигляд. Ця будівля унікально і як пам’ятник архітектури, і як історичне місце. Тут гармонійно поєднуються такі стилі, як еклектика, класицизм, бароко і модерн. Всі елементи витончені і відповідні, завдяки чому палац виглядає красивим і легким.

Садиба Асєєва (Тамбов) розташована в тихому і затишному районі міста. З вікон будинку відкривається чудовий вид на спокійну гладь затоки і річкові дали. Будинок фабриканта вважався найкращим і неординарним будовою, зведеним в місті в XX столітті. Його зовнішня обробка вельми різноманітна: тут і напівкруглі віконні прорізи в стилі ренесансу, і стилізовані капітелі, і ажурні парапетні решітки, і величезний світловий ліхтар з кришталевими шестикутними отворами на даху.

Садиба Асєєва (Тамбов)

садиба асєєва тамбов історія

Історія садиби починається в першій половині XX століття, коли її придбав заможний російський купець Михайло Асєєв. Потім в 1905 році будівля зазнала грунтовної реконструкції. Над проектом працювали столичний архітектор Кекушев і тамбовський фахівець Федоровський. У 1906 році, коли будівництво добігало кінця, була упорядкована територія навколо маєтку, на кошти господаря побудували майстерню художника Шевченка, а також заасфальтували три вулиці, прилеглі до садиби: Набережну, комендантська і Солдатську.

Купець Асєєв Михайло Васильович був заможною людиною. Йому належали камвольні та суконні фабрики в усіх промислових містах Тамбовської губернії. Основна частина продукції, що випускається на фабриках, використовувалася для потреб царської армії. Так, більше 50% всіх солдатів носили шинелі, виготовлені з сукна, виробленого на фабриці Асєєва. За праці і заслуги перед державою імператор Микола II в 1916 році дарував купцеві дворянський титул.

Важкі роки

До 1918 року садиба Асєєва в Тамбові представляла собою велику споруду з пральнею, будиночком для прислуги, стайнею, сараєм для карет і власним будинком електростанції. Однак з приходом радянської влади все змінилося. В ході широко розгорнулася кампанії з націоналізації майна “багатіїв і буржуїв” все фабрики купця Асєєва перейшли у володіння держави. Сім’я купця (дружина і семеро дітей) вирішила покинути межі вороже налаштованого проти них держави.

садиба асєєва в тамбові

На початку травня 1918 року садиба знаходилась Асєєва (Тамбов) була реквізована, і за наказом влади там розташували річну колонію для неповнолітніх. У листопаді того ж року в маєтку квартирував загін солдатів, а на початку зими розмістився корпус Тамбовського університету (агрономічний факультет).

У 1931 році будівля перейшла в управління курортної організації, і тут облаштували санаторій для людей із кардіологічними проблемами. У такому положенні садиба простояла понад сімдесят років. У підвальних приміщеннях будівлі розташовувалися мінеральні ванни і процедурні кабінети санаторію, що негативно позначалося на стані маєтку. Старий дах зовсім продірявилася згодом, проте ніякого ремонту або реконструкції радянська влада не виробляли.

Несподівана пропозиція

Після того як сім’я Асєєвих поїхала за кордон, про них чути було не дуже багато. Так, в 1921 році стало відомо, що лідер білих емігрантів не хто інший, як Асєєв. З цього видно, що російський купець мав велику популярність і авторитет в емігрантській революційної середовищі. Однак більше про сім’ю Асєєвих нічого чутно не було.

садиба асєєва тамбов адреса

Але у вісімдесяті роки XX століття, під час перебудови, в обласний комітет партії надійшло цікава пропозиція від таємничого мультимільйонера з Канади. Він заявив, що хоче за власні кошти відремонтувати особняк, що належав до революції його дідові. І це маєток - садиба Асєєва (Тамбов).Реставрація будівлі в той момент була необхідна як повітря. Онук Асєєва запропонував велику суму грошей на реконструкцію, але висунув необхідна умова: після ремонту в будівлі повинен був розміститися музей, присвячений його дідові і Тамбова початку XX століття. Однак радянська влада не прийняли такий щедрий дар канадського бізнесмена, і головна перлина міста як і раніше продовжувала руйнуватися.

Реставрація

Роботи по відновленню садиби, збудованої більше століття тому, почалися лише в 2009 році. До цього моменту міська влада довго відстоювали пам’ятник архітектури у ФГУП “Росразмещеніе”, яке виставило садибу на аукціон і збиралося здати в оренду на двадцять років. На ремонт пам’ятника було витрачено більше 400 мільйонів рублів. Основна частина коштів - з федерального бюджету.

На сьогоднішній день історичний стиль, вигляд маєтку, а також функціональне призначення всіх кімнат повністю збережені. Проведено ремонт даху, балконів, фасадів, укріплений фундамент, відреставровані мармурові майданчики, сходи, художній паркет і живопис. садиба асєєва тамбов реставрація

Реставрації піддалося не тільки сама будівля, а й територія навколо нього. Згідно з проектом, на території садиби буде розташований парк. На сьогоднішній день звели поки тільки один фонтан. Але це тільки початок. У парку буде функціонувати 18 фонтанів, створених за зразком Петергофа.

За словами міністра культури РФ Володимира Мединського, стане перлиною чорноземної Росії садиба Асєєва (Тамбов).

Відкриття

І цей день настав. 27 вересня 2014 роки після реставрації було відкрито садиба Асєєва (Тамбов). Адреса та час церемонії були розміщені у всіх друкованих та електронних ЗМІ, щоб якомога більше городян прийшло на свято. Почесними гостями на урочистому відкритті були Міністр культури РФ і директор музею “Петергоф”, який сьогодні розташований в будівлі купця Асєєва. На церемонії були присутні як перші люди Тамбовської області, так і щасливі городяни.

Після урочистого розрізання стрічки, вітальних промов та обміну подарунками у двір маєтку приїхав власник - фабрикант Асєєв. Чи не сам, звичайно ж, а у виконанні актора місцевого драмтеатру. Він повідав гостям історію свого маєтку і запросив на екскурсію.

садиба асєєва тамбов фото

Що подивитися

Зрозуміло, в першу чергу необхідно звернути свою увагу на відреставроване головний будинок - це садиба Асєєва (Тамбов). Фото зліва зроблено після реставрації. Фахівцям на сьогоднішній день вдалося зберегти справжню старовинну меблі, яка стояла в домі ще з часів його перших господарів.

Перший поверх садиби займають кімнати фабриканта Асєєва. Відвідувачів, безсумнівно, зацікавлять предмети побуту початку XX століття. Будь-який бажаючий може зайти в буфетну, вітальню, кабінет господаря і інші кімнати. На другому поверсі розташована виставка з головного музею “Петергоф”. Вона присвячена Анатолію Шеманскій, уродженцю Тамбова, який жив в 20-е-30-ті роки XX століття і писав книги про палацах і парках Російської Імперії.

Окрема гордість садиби - її парк. Він був закладений в період між 1905 і 1907 роками. Тут ростуть дерева: липи, сосни, дуби, в’язи, а також екзотичні тополі бальзамічні, сріблясті і блакитні ялини. У тіні дерев дзюрчать фонтани, і розноситься запах жимолості і макової троянди. Родзинка парку - черешчатий дуб-довгожитель. На думку вчених, його вік - близько 500 років. Дуб оголошений природним пам’ятником і охороняється законом.

садиба асєєва тамбов відкриття

Факти і домисли

Як і будь-яке історичне місце, садиба Асєєва оточена легендами і вигадками, а також незаперечними фактами і доказами. Ось деякі з них:

1. Існує думка, що колись на місці, де зараз стоїть садиба, розташовувалося житло коменданта Булдакова, який помер при загадкових обставинах.
  2. Як повідомляє товариство "Меморіал", на території садибного парку є поховання часів більшовицьких репресій.
  3. У царські часи місця, прилеглі до паркової зони садиби, в народі називали вовчої лощиною. Розповідали, що в лісовій гущавині орудувала зграя бандитів, які вбивали і грабували подорожніх. І примари цих нещасних досі бродять навколо парку.
  4. Їдучи в поспіху з Тамбова, купець Асєєв сховав на території звий садиби незліченні скарби, які не в змозі був відвести з собою за кордон.
  5. Крім садиби, в Тамбові у Асєєвих було ще один маєток - маєток Арженка в Рассказово.

Інформація для відвідувачів

Садиба Асєєва (Тамбов). Адреса: вул. Гоголя, буд. 1.

Музей працює в наступному режимі: вівторок, середа, п’ятниця, субота, неділя - з 10.00 до 18.00; четвер - з 13.00 до 21.00; понеділок - вихідний.

Квитки можна придбати в касах, розташованих в підвальному приміщенні будівлі. Там же знаходиться гардероб. Вартість квитка для дорослого становить 150 рублів. Діти, школярі, студенти і курсанти мають право на знижку в 50%.

ЩЕ ПОЧИТАТИ